Forum FishLand Strona Główna

 Przynęty roślinne (Porady)

Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
TopGears
Chuck Norris



Dołączył: 09 Cze 2006
Posty: 29
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 9:44, 10 Cze 2006    Temat postu: Przynęty roślinne (Porady)

Przynęty roślinne

Chciałem państwu przedstawić charakterystykę kilku wybranych przynęt pochodzenia roślinnego. Bardzo ważnym elementem w wyprawie na ryby jest przynęta na która zamierzamy łowić na danym łowisku i o określonej porze roku. Wiadomo bowiem że wiosną skuteczniejsze są przynęty pochodzenia zwierzęcego natomiast w upalne letnie dni większą skuteczność wykazują przynęty roślinne.

Wiele także zależy od gatunku poławianych ryb, np. karaś srebrzysty jest praktycznie wszystko żerny natomiast bardziej wyrafinowane gatunki ryb maja swoje ulubione produkty.

Ser - jest przysmakiem brzan chociaż można na niego łowić także Leszcze, płotki, karpie, klenie oraz świnki. Jeżeli używamy jako przynęty sera proponuje łowić na haczyk 6-8 . Ser kroimy w kostki i zakładamy na haczyk. Dla poprawy skuteczności można moczyć go mleku. Pokrojony w kostki ser wkładamy na jakieś 4-6 godziny przed łowieniem do pojemnika z mlekiem. Po odcedzeniu zakładamy przynętę i po zarzuceniu zestawu czekamy na branie. Jak wspomniałem na początku jest to przysmak brzan a ta występuje rzadko w naszym rejonie.

Bułka, chleb - najlepsze jest pieczywo świeże . Łowi się na niego prawie wszystkie ryby spokojnego żeru. Z chleba formujemy kulki ugniatając je w palcach. Można je uatrakcyjnić dodając środki zapachowe lub smakowe co zwiększy skuteczność przynęty. Po uformowaniu kulki zakładamy ją na haczyk całego go zakrywając. Do łowienia na chleb używamy haczyków o rozmiarach 8-14.

Ziarna pszenicy - najlepsze duże ziarna. Pszenice przed gotowaniem moczymy w letniej wodzie około 5 godzin, później gotujemy do momentu pękania ziarnek, należy jednak uważać aby nie rozgotować, gdyż nie będzie trzymała się na haczyku. Biały miąższ powinien wybrzuszyć się na zewnątrz pękniętej łupiny, która powinna nadal utrzymywać ziarno w całości. Pszenicę podczas prażenia można uatrakcyjnić, w zależności od gatunku poławianych ryb, atraktorami zapochowo - smakowymi. Do łowienia na tę przynętę proponuje uzywać haczyków małych 12-18 i raczej koloru złocistego. Jest to przynęta na ryby spokojnego żeru.

Ziemniaki - do gotowania wybieramy ziemniaki małe, gotujemy je w łupinie, z której przed łowieniem należy je obrać. Jest to skuteczna przynęta na karpie, leszcze, liny, płocie, klenie. Haczyk raczej złocisty dostosowany do wielkości ziemniaka.

Pęczak - wrzucić do garnka pół szklanki pęczaku, zalać wodą. Gotować na wolnym ogniu około 10 min. (aż konsystencją będzie przypominał masło). Potem pęczak należy odcedzić i zalać zimną wodą. Po wystygnięciu można dodać trochę oleju, aby ziarna się nie kleiły. Można go uatrakcyjnić dodając zakupione w sklepach wędkarskich atraktory. Jest to skuteczna przynęta m.in. na: płocie, leszcze, liny, karasie i wzdręgi. Używając pęczaku zakładamy haczyk o rozmiarach 10-16.

Kukurydza - przynęta powszechnie znana i skuteczna. Mniej zaangażowani kupują kukurydzę konserwową, natomiast bardziej wytrwali sami przygotowują tę przynętę. Kukurydzę można uatrakcyjnić dosładzając ją i dodając olejku do ciast o zapachu waniliowym. Pół szklanki cukru zalewamy wrzątkiem, tak aby po rozmieszaniu powstał gęsty roztwór, i dodajemy kilka kropli wspomnianego wcześniej olejku waniliowego. Jest to bardzo skuteczna przynęta na karpie, liny i karasie. Stosujemy haczyki koloru jasnego, a rozmiar zależy od tego ile ziarnek założymy na haczyk.

Makarony - to przynętami na ryby karpiowate, głównie stosowane przy połowach amurów, leszczy, karasi i płoci. Do wyboru mamy szereg kształtów, jednak najpopularniejsze są kolanka i gwiazdki. Makaron należy ugotować, pamiętajšc aby nie przesadzić, tzn. żeby nie był za miękki ale też nie twardy. Do gotowania można dodawać substancje barwiące, smakowe i zapachowe. Do łowienia na makaron używamy haczyków złocistych a rozmiar uzależniony jest od wielkości makaronu.

Ciasta - to jest temat rzeka. Rodzajów ciast jest prawie tyle ilu wędkarzy. Swoją różnorodność zawdzięczają praktycznie niczym nie ograniczonej ilości rodzajów składników. Jest doskonałą przynętą na wszelkie ryby karpiowate, a jego skład zależy tylko od pomysłowości samego wędkarza.

Na karasia bardzo dobrze sprawdza się ciasto z dodatkiem czosnku. Do pojemnika wsypujemy 2 szklanki mąki wbijamy 1 jajko, wyciskamy, używajšc wyciskarki, ok. 1,5 główki czosnku i dodajemy odpowiednia ilość wody. Wszystko to ugniatamy, konsystencje ciasta regulujemy mąką. Po przybyciu na łowisko formujemy kulki ( wielkość zależna od rozmiarów ryb) i zakładamy na haczyk. Przy połowie leszczy bardzo dobrze sprawdza się ciasto z kaszy manny z dodatkiem melasy. Kaszę gotujemy w małej ilości wody aż do zgęstnienia. Po ugotowaniu zawijamy w gazę i odciskamy resztki wody, dodajemy melasy i ugniatamy do takiego stanu żeby rzucając odbijała się od podłogi. Ciasto o takiej konsystencji jest trwałe i dobrze trzyma się na haczyku.

W sklepach wędkarskich dostępnych jest wiele rodzajów ciast, komponowanych na określone gatunki ryb, Do wyrobu tego typu ciast wymagane jest dodanie niewielkiej ilości wody i ugniatanie ich do odpowiedniej konsystencji.

Groch - przed ugotowaniem należy zalać go letnia wodą i odstawić na dobę. Po namoknięciu gotujemy go na małym ogniu (czas uzależniony jest od rodzaju grochu ilości wody itp.) Wiosną na groch na Bugu biorą piękne jazie.

Owoce - to przynęty stosowane przy połowach przede wszystkim amurów i kleni. Do owoców stosowanych przez wędkarzy należą m.in.: wiśnie, czereśnie, porzeczki, śliwki, jarzębina.

Parowany ryż - dobra przynęta zwłaszcza na płocie świetnie imitująca białe robaki (larwy muchy). Bardzo szybko nasiąka wodą i dlatego wskazane jest obtoczenie ziaren ryżu w oleju, który pokrywając powierzchnię cienką warstwą przedłuża ich żywotność w wodzie.
misiek


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FishLand Strona Główna -> Przynęty Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
gGreen v1.3 // Theme created by Sopel & Programosy
Regulamin